What If The Way You Shop for Groceries Could Change Your Life?

Food, food, forgettable food spending… And how to CHANGE that today! Eat better, save better, and maybe even travel better! Read on. Food can be forgettable or unforgettable – either way it can be kept within budget! I’ve blogged incessantly about SAVING money, because it has literally CHANGED my life! We just went to Rome…

You Can Eat Tastier Food Than Ever While on a Tight Budget

Carbonara – An Inexpensive Luxury You can eat tastier food than ever, while on a very tight budget. As a mom of four, in notoriously expensive southern California, I found this fact exhilarating and astonishing. Keep reading to learn more. (If you want to learn how to grocery shop more budget-friendly, click here.) My husband…

IS EATING HEALTHY REALLY TOO EXPENSIVE? An Interview with Lynette Perry

Cross Posted from https://hungrygirlsketo.com/ Lynette Perry asked me a few questions recently about budgeting while eating on the Keto diet. Here is that exchange. September 26, 2018 IS EATING HEALTHY REALLY TOO EXPENSIVE? Whether you’re living the keto life or just eating healthy, one of the challenges is doing it without breaking the bank. As…

Where To Start Saving (Grocery Shopping Edition)

Reverse Meal Planning Primarily, reverse meal planning is what has so dramatically slashed our grocery bills each month. For our family of six, we used to spend $1500/month on groceries, now we spend $233/month. Last month we spent a couple dollars less than even that. And the shocking part? We’re eating tastier than ever. How…

Don’t Cut the Wine! – Tips to Save Money at the Grocery Store

If you’re getting debt free or are already debt free but want to live a life in which money isn’t spent on overpriced silly purchases at the grocery store (and maybe, like me, prefer to save and spend on more unforgettable things like travel as a family), then read on for ideas on what to…

One Grocery Store Twice a Week to Feed Six for a MONTH for $233

One Grocery Store Twice a Week to Feed a Family of Six for a MONTH for $233 and we’re eating tastier food than ever! First clarifications, Myth: I go to a bunch of stores many times a week. Fact: I go to one store two or three times a week. They’re fast stops, in and out…

Save Big on School Lunches

Groceries and the school year and how to save…and I don’t shop at Aldi (personally I’ve found its quality control faulty) and a tip on how to not waste the food that comes back uneaten in their lunch bags… My husband and I have four children and we had been spending a lot on groceries…